Ako ste strávili dnešný voľný deň? My sme ho venovali odpočinku, telo a myseľ ho v sychravých jesenných dňoch ocení. Aj medzi Vami je určite veľa priaznivcov aktívneho i pasívneho oddychu, večer strávený s vyloženými nohami pri krbe so svojimi blízkymi je tiež výborným relaxom.
Ale – viete že aj čistenie komínov na Vašich príbytkoch je povinné a nemali by ste ho zanedbávať? Ak sa odborné čistenie komína nerobí pravidelne, môže prísť k jeho postupnému zaneseniu alebo až úplnému upchatiu. Nečistoty môžu po zaschnutí začať horieť. Pri upchatí komína môže dôjsť až k priotráveniu spalinami.
Takmer polovica vzniknutých požiarov v rodinných domoch vzniká kvôli nevyhovujúcemu stavu dymovodov a komínov. V TAKÝCH PRÍPADOCH NEPOMÔŽE ANI POISTENIE, KEĎŽE NIE JE SPLNENÁ ZÁKONNÁ POVINNOSŤ ZO STRANY MAJITEĽA.
Ako často si musíte dať komín skontrolovať, to už závisí od paliva, ktorým kúrite. Interval kontroly určuje vyhláška ministerstva vnútra. Pri dreve, uhlí a LPG (propán-bután) potrebujete kontrolu každé 4 mesiace, pri plyne a komíne bez vložky každých 6 mesiacov, pri plyne a vložkovanom komíne (typicky pri kondenzačných kotloch) raz ročne. Kontrolu musí robiť pravidelne každý, kto má v dome kotol s odvodom spalín do komína, čo sú všetky kotly okrem elektrického. Pre vyčistenie komína spolu s kontrolou si vyberte certifikovaného kominára, ktorý vám vystaví Potvrdenie o vykonaní preskúšania komína – tzv. revíznu správu.
A keď už do svojej domácnosti zavoláte kominára, nezabudnite sa chytiť za gombík, pre šťastie… Prajeme pokojný zvyšok dňa:)
Ahoj, toto je komentár.
Pre správu, úpravu alebo mazanie komentárov si pozrite sekciu Komentáre na nástenke.
Profilové obrázky komentujúcich sprostredkúva služba Gravatar.